Our Staff

*Development of Staff Directory is ongoing. If you are unable to locate a staff member on this page, please visit the District Staff Directory and search by name.  

Pierce Middle School

5145 Hatchery Rd.
Waterford, MI 48329
Phone: 248.674.0331
Attendance: 248.674.1144
Fax: 248.674.4222

Office Staff

Name
Position
Yvonne Dixon
Middle School Principal
Kyle Schultz
Middle School Assistant Principal
Lesa Dupuis
Secretary
LouAnn Leonard
Secretary
Vanessa Zachary
Secretary

Teachers

Name
Position
Michael Beroff
Secondary Classroom Teacher
Hannah Brokaw
Secondary Classroom Teacher
Joseph Brown
Secondary Classroom Teacher
Laura Chapman
Secondary Classroom Teacher
Gretchen Cline
Secondary Classroom Teacher
Kellie Determan
Secondary Classroom Teacher
Celeste Duryea
Secondary Classroom Teacher
Valeriya Gui
Secondary Classroom Teacher
James Heckler
Secondary Classroom Teacher
Marc Hood
Secondary Classroom Teacher
Kelly Hurley
Secondary Classroom Teacher
Jeffrey Katakowski
Secondary Classroom Teacher
Karen Kelly
Secondary Classroom Teacher
Teri Khanuja
Secondary Classroom Teacher
David Leduc
Secondary Classroom Teacher
Sandra List
Secondary Classroom Teacher
Annette Malinowski
Secondary Classroom Teacher
John Martin
Secondary Classroom Teacher
Beth Mclaren
Secondary Classroom Teacher
Raymond Meeker
Secondary Classroom Teacher
Kaitlin Mosseri
Secondary Classroom Teacher
Heather Orlowski
Secondary Classroom Teacher
Joseph Raines
Secondary Classroom Teacher
Sandra Riccardi
Secondary Classroom Teacher
Lindsay Scurti
Secondary Classroom Teacher
Justin Sharrard
Secondary Classroom Teacher
Michael Shelton
Secondary Classroom Teacher
Jeffrey Stevenson
Secondary Classroom Teacher
Kelly Suchanek
Secondary Classroom Teacher
Sarah Vaughn
Secondary Classroom Teacher
Deneb Wilcox
Secondary Classroom Teacher
Sara Zielinski
Secondary Classroom Teacher
Natalie House
Secondary Instrumental Music
Colette Cempura
Music
Corey Mcgowan
Physical Education
Gina Abraham
Special Education
Kirk Anderson
Special Education
Brandy Crocenzi
Special Education
Angela Euashka
Special Education
Mary Gaber
Special Education
Amanda Juliano
Special Education
Christopher Ouellette
Special Education
Renae Peri
Special Education
Julie Rule
Special Education
Lauren Tecmire
Special Education
Alexandra Zarantonello
Special Education
Gayathri Selven
Teacher (Building Sub)

Support Staff

Name
Position
Edmond Ketzler
School Safety Coordinator
Stacey Hudec-Taplin
Counselor
Annette Noble-Farmiloe
Counselor
Jeffery Tunnicliff
Counselor
Pamela Edlund
Library Technician
Misti Gardiner
Building Support
Michael Sebert
Building Support
Tina Spencer
Building Support
Alysea Stilwell
Building Support
Jessica Stilwell
Building Support
Sandra Clarke
Social Worker
Rebecca Sternberg
Social Worker
Erin Clark
Psychologist
Lori Hunt
Speech
Magdalene Alvarado
Parapro Special Ed
Jennifer Compau
Parapro Special Ed
Mary Dattolo
Parapro Special Ed
Kecia Leavell
Parapro Special Ed
Brianna Meissner
Parapro Special Ed
Jami Moore
Parapro Special Ed
Douglas Rodgers
Parapro Special Ed
Jean Smith
Parapro Special Ed
Crystal Tottingham
Parapro Special Ed
Jean Westermann
Parapro Special Ed
Amy Gaddis
Classroom Parapro
Jean Vittorelli
Classroom Parapro
Rene Duffy
Technician
Amy Mclean
Cook/manager
Tina Rompa
Assistant Cook
Amber Caldwell
Food Service Assistant/Floater
Christina Cassidy
Food Service Assistant/Floater
Kimberly Hamilton
Food Service Assistant/Floater
Shirley Thompson
Food Service Assistant/Floater
Jason Guilds
Engineer, Secondary
Scott Siver
Day Custodian
Savannah Simancek
Substitute
Cassandra Hall
Custodian

Athletics

Name
Position
David Leduc
Athletic Manager