Our Staff

*Development of Staff Directory is ongoing. If you are unable to locate a staff member on this page, please visit the District Staff Directory and search by name.  

Kettering High School

2800 Kettering Dr.
Waterford, MI 48329
Phone: 248.673.1261
Attendance: 248.673.6440
Fax: 248.673.1778

Office Staff

Name
Position
Shelley Werthman
Interim Principal
Nicholas Gregory
High School Assistant Principal
Shelley Werthman
High School Assistant Principal
Lori Taylor
Interim Assistant Principal
Allison Sartorius
Director, Athletics
Christopher Burlingame
Director, Activities
Laurie Ankoviak
Secretary
Deanna Davis
Secretary
Noreen Lintz
Secretary
Cynthia Rodriguez
Secretary
Michelle Searle
Secretary
Linda Trzos
Secretary

Teachers

Name
Position
Susan Abrams
Secondary Classroom Teacher
Monica Bandlow
Secondary Classroom Teacher
Lydia Barterian
Secondary Classroom Teacher
Natalie Britten
Secondary Classroom Teacher
Christopher Burlingame
Secondary Classroom Teacher
Carla Camacho Rodriguez
Secondary Classroom Teacher
Kate Casper
Secondary Classroom Teacher
Andrew Cocagne
Secondary Classroom Teacher
Maegan Crosby
Secondary Classroom Teacher
Allison Farah
Secondary Classroom Teacher
Jason Frank
Secondary Classroom Teacher
Danny Fulks
Secondary Classroom Teacher
Toni Giglio
Secondary Classroom Teacher
Lori Groff
Secondary Classroom Teacher
Margaret Grossnickle
Secondary Classroom Teacher
Brett Hanna
Secondary Classroom Teacher
David Hiatt
Secondary Classroom Teacher
Elizabeth Hook
Secondary Classroom Teacher
Shauna James
Secondary Classroom Teacher
Laura Jenkins
Secondary Classroom Teacher
Jennifer Karpushenkoff
Secondary Classroom Teacher
Lindsay Keebaugh
Secondary Classroom Teacher
Joshua Kozlowski
Secondary Classroom Teacher
Anton Lajcaj
Secondary Classroom Teacher
Daniel Liedel
Secondary Classroom Teacher
Lisa Malysz
Secondary Classroom Teacher
Timothy Maxfield
Secondary Classroom Teacher
Anthony Miller
Secondary Classroom Teacher
Meredith Montgomery
Secondary Classroom Teacher
Adrienne Novales
Secondary Classroom Teacher
Lauren Potterfield
Secondary Classroom Teacher
Frank Puddy
Secondary Classroom Teacher
Amanda Rineer
Secondary Classroom Teacher
Steven Shurmur
Secondary Classroom Teacher
Tricia Slone
Secondary Classroom Teacher
Stacy Snow
Secondary Classroom Teacher
Bonnie St Onge
Secondary Classroom Teacher
Norman Stephan
Secondary Classroom Teacher
Tamra Victor
Secondary Classroom Teacher
Amy Werner
Secondary Classroom Teacher
Melissa Yang
Secondary Classroom Teacher
George Zedan
Secondary Classroom Teacher
Jodie Zwiren
Secondary Classroom Teacher
Randall Adkins
Secondary Instrumental Music
Merlyn Beard
Secondary Instrumental Music
Michelle Harness
Vocal Music
Pamela Bower
Special Education
Michelle Dambrosi
Special Education
Jennifer Garling
Special Education
Emily Hanna
Special Education
Susan Hartsuff
Special Education
Lisa Kaczmarek
Special Education
Kathleen Reed
Special Education
Rebecca Roschefski
Special Education
Anna Schuett
Special Education
Alice Woodward
Special Education
William Young
Special Education
Emily Helgren
Guest Teacher
Brian Odonnell
Teacher

Support Staff

Name
Position
Sheryl Frederiksen
Administrative Tech
Christopher Metikosh
School Safety Coordinator
Kenneth Hembree
Counselor
Charles Jergler
Counselor
Kelly Larges
Counselor
Kathryn Nicholls
Counselor
Clint Degain
Building Support
Ricky Helm
Building Support
Erika Laskowski
Social Worker
Melissa Morse
Social Worker
Holly Swiatkowski
Psychologist
Michelle Lillis
Speech
Stephanie Barringer
Parapro Special Ed
Ellen Hill
Parapro Special Ed
Mary Morgan
Parapro Special Ed
Lorinne Pomilia
Parapro Special Ed
Suzanne Robison
Parapro Special Ed
Marquita Steward
Parapro Special Ed
Colleen Zuker
Parapro Special Ed
Jason Pratt
PAC Coordinator
Jennifer Hood
Technician
Patricia Kidwell
Technician
Heather Kunse-Neal
Technician
Elaine Mellesmoen
Cook/manager
Tina Boyd
Assistant Cook
Kimberly Conklin
Assistant Cook
Lori Evans
Food Service Assistant/Floater
Gayle Killiane
Food Service Assistant/Floater
Karen Pittman
Food Service Assistant/Floater
Sheryl Smith
Food Service Assistant/Floater
Anapher Zielinski
Food Service Assistant/Floater
Robe Schuessler
Engineer, Secondary
Jason Roy
Custodian Engineer
James Lawrence
Day Custodian
Seth Caspers
Student Worker, Pool & Fitness Center
Abigail Falardeau
Student Worker, Pool & Fitness Center
Tyler Soncrainte
Student Worker, Pool & Fitness Center
Charles Hilliard
Head Custodian
Craig Grable
Substitute
Charles Mangold
Pool & Fitness (Lifeguard Supervisor)
Alexander Hawkins
MISC
Mary Pobocik
Pool & Fitness
Brad Halls
Other
Shari Hamilton
Pool & Fitness (Supervisor)
Valerie Kosnik
Pool & Fitness (Pool Supervisor)
Nicholas Lizotte
Assistant (PAC Guest Supervisor)

Athletics

Name
Position
Laurie Ankoviak
Secretary